Przeskocz do treści

VVV … a może coś innego niż XAMPP do rozwoju projektów opartych na WordPress

Vagrant czy XAMPP?

Każdy kto kiedykolwiek próbował tworzyć hosting albo rozwiązania webowe spotkał się z koniecznością uruchomienia lokalnie serwera WEB-owego z obsługą bazy danych oraz PHP, może jeszcze z Joomla albo WordPress? Najczęściej w Linuksie nie ma problemu, po prostu instalujemy Apache, MySQL (albo inną bazę) oraz PHP czy co tam potrzebujemy. Oczywiście następnie trzeba przejść przez proces konfiguracji aby to wszystko działało. Pewno z tego powodu powstały rozwiązania takie jak XAMPP, WAMP lub inne które w instalacyjnej paczce zawierały to wszystko co wymieniłem plus kilka innych przydatnych rzeczy albo baz danych.
Dzisiaj trafiłem na pozycję pod nazwą VVV (Varying Vagrant Vagrants). Czym jest to rozwiązanie i czym się różni od wymienionych wyżej programów?
Jeśli znasz Dockera to pewno niczym nowym nie będzie ten software, z tą różnicą że Docker nie obsługuje niektórych systemów np. BSD, Vagrant daje także możliwość uruchomienia środowiska programistycznego Windows na Linux albo Mac. Jeśli nie znasz Dockera to najprościej tłumacząc Vagrant to narzędzie do budowania i zarządzania środowiskiem maszyn wirtualnych. Używając wirtualizacji oddzielamy środowisko developerskie od naszej maszyny, dzięki czemu możemy dowolnie konfigurować środowisko, kopiować je i usuwać.
Tak jak wspomniałem pomiędzy wierszami VVV jest środowiskiem opartym na rozwiązaniu Vagrant skoncentrowanym na rozwoju WordPress'a.
Na co dzień używam Linuksa dlatego krótko opiszę jak zainstalować i uruchomić VVV na tym systemie.

Instalacja środowiska

  1. Pierwsze co musimy wykonać to zainstalować środowisko obsługujące wirtualne maszyny. Na Linuksie wydaje mi się że VirtualBox jest najlepszym rozwiązaniem. Vagrant podaje, że może to być również VMware, AWS lub inny dostawca. Najprościej instalację wykonać poprzez instalator pakietów wydając polecenie:
   sudo apt-get install virtualbox

   Po instalacji będziemy mieli nie tylko aplikację konsolową ale również środowisko graficzne.

  2. Instalujemy Vagrant ale ważne nie z repozytorium ponieważ może być starsze a potrzebujemy wersji 2.2. Najlepiej najbardziej aktualne pobrać ze strony Vagrant o tutaj, ja pobrałem Debian 64-bit ponieważ Ubuntu świetnie sobie radzi z paczkami deb. Potem tylko uruchamiamy paczkę i instalujemy jak każdy inny pakiet. Po instalacji możemy w konsoli sprawdzić wersję wydając polecenie:
   vagrant -v

  3. Kolejny krok (nie wiem czy konieczny) zgodny z dokumentacją to instalacja pluginu do Vagrant'a:
   vagrant plugin install vagrant-hostsupdater
  4. Dla bezpieczeństwa restartujemy komputer dzięki czemu powinniśmy mieć przygotowane środowisko Vagrant do dalszej pracy.
  5. Ostatni etap to instalacja VVV, możemy skorzystać z repozytorium git'a lub też pobrać spakowaną paczkę z tej strony. Osobiście polecam repozytorium git'a ze względu na prostą aktualizację (aktualizacja polega po prostu na pobraniu zmian poleceniem git pull. Wystarczy z konsoli (np. w folderze domowym) wykonać polecenie aby zainstalować vvv:
   git clone -b master git://github.com/Varying-Vagrant-Vagrants/VVV.git ~/vagrant-local
  6. Po sklonowaniu repozytorium na nasz dysk przechodzimy do folderu vagrant-local gdzie powinniśmy skopiować plik vvv-config.yml na vvv-custom.yml w celu zabezpieczenia pliku konfiguracyjnego w przypadku aktualizacji repozytorium. Będziemy mogli przywrócić ustawienia z vvv-custom.yml.
  7. Będąc w katalogu vagrant-local wydajemy polecenie:
   vagrant up

   co może chwilę potrwać, zostaną pobrane odpowiednie pliki włącznie z maszyną wirtualną. Po zakończeniu pobierania, jeśli nie pojawią się błędy możemy uruchomić przeglądarkę i przejść na stronę https://vvv.test, na której pojawi się komunikat o prawidłowym zainstalowaniu VVV oraz linki do potrzebnych podstron projektu.

  8. Kilka przydatnych poleceń oprócz uruchomienia:
   1. Zatrzymanie środowiska VVV:
    vagrant halt
   2. Uruchomienie środowiska VVV ale w trybie przyśpieszonym bez sprawdzania aktualizacji:
    vagrant up --provision
   3. Zniszczenie środowiska, spowoduje usunięcie części plików i pobranie ich na nowo podczas podnoszenia maszyny:
    vagrant destroy
   4. Restart środowiska:
    vagrant reload
   5. Restart pliku konfiguracyjnego kiedy zmieniliśmy tylko wpis w nim:
    vagrant reload --provision

To by było na tyle, mamy teraz do dyspozycji środowisko z serwerem www (nginx), bazą danych (MariaDB) potrzebnym środowiskiem developerskim PHP, node.js oraz stabilną wersją WordPress jak również wersją Developerską.

1 myśl na “VVV … a może coś innego niż XAMPP do rozwoju projektów opartych na WordPress

 1. Pingback: Przytyło nam się na zimę czyli jak odchudzić Linuksa - O człowieku, który chciał by być programistą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.