Przeskocz do treści

About me

Witaj na moim Blogu.

Praca w banku

Jak pewnie zauważyłeś po tytule jestem obecnie nauczycielem zajęć komputerowych w szkole podstawowej (tytuł się zmienił ponieważ już nie jestem nauczycielem). Jest to dla mnie nowe wyzwanie ponieważ przez ponad 15 lat pracowałem jako IT Specialist w Banku GBS, BPH i PBK. Wszystkiego czego się nauczyłem zawdzięczam świetnemu zespołowi z jakim pracowałem oraz kierownictwu, które stwarzało świetne warunki rozwoju. W banku poznałem bardzo dobrze środowisko pracy biurowej i nie tylko systemy pocztowe takie jak Lotus Notes czy Exchange ale również pakiet biurowy Office czy system operacyjny Windows. Miałem możliwość administrowania serwerami Novell, Unix oraz Windows.

Praca z dziećmi i młodzieżą

Po pracy w banku przyszedł czas na własną działalność, dzięki koledze z pracy zainteresowałem się tematem robotyki i nauki dzieci zagadnień z robotami przy pomocy zestawów LEGO Mindstorms. Firma działa oczywiście do dzisiaj, (na jej domenie postawiłem tego bloga) jednak przy pracy z dziećmi brakowało mi przygotowania pedagogicznego więc zainteresowałem się odpowiednimi kursami, które ukończyłem i pojawiła się też możliwość pracy w szkole. Z bagażem doświadczenia IT oraz odpowiednim przygotowaniem edukacyjnym (chociaż do nauki dzieci chyba trzeba się urodzić bo tego nie da się wyuczyć) dostałem pracę w szkole podstawowej.

Programowanie

Ponieważ ma to być blog o programowaniu to opiszę kilka słów o mojej przygodzie z programowaniem. Zaczęła się już w szkole podstawowej, niestety nigdy jakoś nie miałem okazji trafić na odpowiedni grunt aby rozwinąć i pociągnąć ten temat, patrząc z perspektywy czasu oraz doświadczeń chyba nie wierzyłem w siebie. W szkole informatycznej policealnej na zaliczenie pisałem (lata 90) system rejestracji i prowadzenia dokumentacji pacjenta w dBase (niestety wtedy większym zainteresowaniem i większy nacisk kładziono na sieci komputerowe niż programowanie).

Dalej były studia, tutaj pojawił się język C i C++ jednak znowu kierunek Informatyka i Ekonometria (zaczynałem pracę w banku), książki, prace na zaliczenie bez własnego projektu, w banku też nie potrzebowano programistów (pracowałem w oddziale terenowym) a do pracy w sieciach windows, novell i unix bardziej potrzebna była znajomość bash'a i powershell'a jakoś nie naprowadziły mnie na tory programisty.

Podczas pracy w banku cały czas uczyłem się i poznawałem języki programowania jak C, C++ pojawiła się JAVA, dłubanie w HTML (ominął mnie CSS), dodatkowo PHP przy którym się na chwilę zatrzymałem dłużej włącznie z MySQL ponieważ tworzyliśmy system do rejestracji czasu pracy dla serwisu IT (nazwaliśmy go BERYL), miałem szansę przyglądać się, pisać i testować zapytania SQL oraz wgląd w PHP (chociaż stroną PHP zajmował się zespół z centrali).

Wszystko to potwierdza to co teraz słyszę, ucząc się programowania bez programowania niczego cię nie nauczy dlatego jest ten blog.

Muszę oczywiście wspomnieć o tym, że obecnie uczę programować innych czyli dzielę się tą zdobytą książkową wiedzą z dziećmi i młodzieżą. Uczestniczę w programie Mistrzów Kodowania i staram się realizować swoje marzenia i pasje. Co z tego wyjdzie ... dokończę ten wpis o sobie za jakiś czas.

No cóż, kariera nauczyciela zakończona w czerwcu 2017 roku, dalej prowadzę zajęcia z programowania ale zawodowo jestem administratorem systemu informatycznego. Natomiast dalej tworzę swoje projekty obecnie w JavaScript, które staram się umieszczać na githubie